1 Şubat 2016 tarihinde, Renault Grubu Başkanı ve CEO Carlos Ghosn ile Dongfen Grubu Başkanı Zhu Yanfeng, Hubei vilayetinin Wuhan şehrinde Dongfeng Renault Otomotiv Şirketi (DRAC) tesisinin açılışını yaptılar.

• Ortak girişimin kuruluşundan yalnızca iki yıl sonra, Çin’deki ilk DRAC tesisi Renault’nun en yeni SUV’u olan Renault Kadjar’ı üretmeye başlayacak.

• Renault markası, en hızlı büyüyen segmentte araç üretimi ile satış ve pazarlama girişimi için en yüksek kalite standartlarında bir tesis ile Çin’de yeni bir boyut açmaktadır.

İKİ YILDA İNŞA EDİLMİŞ YEPYENİ BİR TESİS

Hubei Vilayeti içerisindeki Wuhan şehrinde bulunan tesis, ortaklarımızdan Dongfeng Group (DFG) ve Nissan’ın oldukça becerili ve çok kültürlü takımı sayesinde yalnızca iki yılda sıfırdan inşa edildi. Fabrika, Kasım 2015’de ISO 9001 kalite sertifikasını aldı ve tedarikçileriyle birlikte yüzde 80’in üzerinde bir yerel katkı sağladı. Tesis içerisinde bir araç montaj fabrikası, bir güç aktarım fabrikası ve ürünlerimizi müşterilerin gereksinimlerine göre uyarlayabilmemiz için bir de AR-GE Merkezi bulunuyor. Yılda 300.000 adet araç üretim kapasitesi potansiyeline sahip olan tesisin başlangıç üretim kapasitesi 150.000 adet araç olacak.

Dongfeng Renault Çin’de İlk Tesisi Açıyor

Carlos Ghosn: “Yetenekli, çok kültürlü bir takım sayesinde, Wuhan fabrikası en yüksek kalite standartlarımıza uygun olarak rekor bir sürede inşa edildi. Bu, Dongfeng Grubu ile uzun süreli ortaklığımızın yanı sıra Renault’nun büyümesinde bir dönüm noktasıdır. Çin, Renault’nun stratejik planının özündeki parçalardan biridir.” Dongfeng Renault Otomotiv Şirketi (DRAC) ortaklığı 16 Kasım 2013 tarihinde kuruldu ve Ocak 2014 tarihinde fabrikayla ilgili çalışmalar başladı. Bir yıl sonra, ortaklık yaklaşık 1.000 çalışana, 2015 sonunda ise, iş gücü toplamda 2.000’e ulaştı – bu hem işe alım hem de çok kültürlü yönetim bakımından başarılması zor bir durum.

KADJAR’IN MART’TA SATIŞA SUNULMASI PLANLANIYOR

Tesiste üretilecek olan ilk araç, yarış genlerine sahip bir SUV olan Renault Kadjar. Aracın dinamik tasarımı ve yüksek teknoloji özellikleri, Çin’deki müşterilerimizin beklentilerini karşılıyor. Burada üretilecek olan araç, 2015 yılında Avrupa’da satışa sunulan Kadjar’a kıyasla, panoramik tavan, 4Control ve fazladan konfor için bağımsız arka süspansiyon dahil olmak üzere bazı değişik donanımlarla donatıldı. SUV segmenti, Çin piyasasının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor ve 2015 yılındaki yüzde 53 büyüme oranı ile en hızlı büyüyen segment. Renault Kadjar, 20 Kasım 2015’de gerçekleştirilen 13. Guangzhou Otomobil Fuarı’nda ilk defa görücüye çıktı ve 2016 Mart ayında da Çin’de satışa sunulacak.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI BİR BAYİ AĞI

Renault ağı, bütün Çin vilayetlerindeki 125 bayiliklerden oluşuyor. Bu, Renault’nun müşteri memnuniyeti marka standartlarına da uyuyor. 2015 yılında JD Power tarafından açıklanan Başlangıç Kalite Çalışması’na göre, Renault, Çin’deki kitle pazar markaları arasında ikinci oldu.