Renault, İstanbul Film Festivali’ni bu yıl da destekliyor

35. İstanbul Film Festivali konuklarını 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da Renault taşıyor. Renault, Twitter sayfasında #renaultilesinema hashtagi ile sinemaseverleri festivalin merakla beklenen filmlerine davet ediyor.

Renault ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 17 Nisan’a kadar devam edecek olan

35. İstanbul Film Festivali için güçlerini bu yıl da birleştiriyor. Renault, festival boyunca yeni modeli “Talisman”larla oluşturduğu “Filme Gider” araç filosu ile 35. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri’ne değer görülen sinemamızın emektar isimlerini, ünlü simaları ve yerli yabancı jüri konuklarını taşıyor.

Renault, Twitter sayfasında #renaultilesinema hashtagi ile yapacağı etkinliklerde 50’den fazla sinemaseveri festivalin merakla beklenen filmlerine davet ediyor.   Ayrıca Renault, “Filme Gider” araçlarıyla kapanış galasında da ünlü isimleri kırmızı halıya taşıyacak. Festivalin Altın Lale Uluslararası Yarışması’nın ünlü jüri üyelerinin transferi de Renault Trafic araçlarla yapılacak.   Festival Filmlerine Ücretsiz Katılmak İsteyenler için adres: twitter.com/RenaultTurkey  #renaultilesinema 200’den fazla yapımı sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalde sinema tutkunları, şehre iz bırakan filmlere Renault davetlisi olarak katılabilecek. Twitter üzerinden gerçekleştirilecek sorulara yorumlarını #renaultilesinema hashtagi ile paylaşan kullanıcılar, merakla beklenen festival filmlerine ve kapanış ödül törenine davetiye kazanma şansı yakalayacak.   “Lumiere Kardeşler’den beri Renault sinemanın yanında” Renault’nun sinema ile ilişkisi 100 yıl öncesine dayanıyor. Lumiere kardeşlerin 1895’te sinemanın büyülü dünyasını keşfetmesinden sadece 4 yıl sonra Renault otomobilleri beyazperdede izleyicilerle buluşmaya başladı. Sonraki yüzyıl boyunca hem sinema, hem de otomotiv endüstrisi büyük teknolojik değişimler geçirdi. Renault ve sinema ilişkisi ise hiç kesilmedi. James Bond’dan Ve Tanrı Kadını Yarattı’ya kadar birçok unutulmaz filmde Renault görüldü. Renault’nun sadece prodüksiyon şirketleri için tüm modellerden oluşan 40 araçlık bir filosu bulunuyor.

Renault, İstanbul Film Festivali’ni Bu Yıl da Destekliyor

Ayrıca Renault’nun sinema desteği sadece prodüksiyonla sınırlı kalmayıp tüm dünyada önemli festivallere katkısı bulunuyor. Örneğin 30 yıldan fazla süredir Cannes Film Festivali’nin resmi partneri olan Renault, Deauville, Venedik, Alpe d’Huez, Marakeş, Londra, San Sebastian ve Valladolid gibi birçok festivale de destek veriyor.

 

EK Bilgiler

 

Renault’un sinema ile ilişkisi

 

 • Lumiere Kardeşler’den günümüze: 13 Şubat 1895’te Lumiere Kardeşler “kronofotografik kanıtları görmek ve elde etmek için tasarlanmış” ilk kameranın patentini aldı. Sinema doğdu. Dört yıl sonra, Louis Renault A Tipi “otomobilciğinin” direksiyonunda görüldü. Film Paris yakınlarındaki Billancourt’ta, Renault fabrikalarının yanında kurulan ilk film stüdyolarının önünde çekilmişti. Louis Renault ürünlerinin tanıtımını yapmak için sinemayı yeni bir yol olarak gören ilk insanlardan biriydi. Bir başka deyişle product placement’ı uygulamaya koyan ilk markalardan biri Renault oldu.

 

Bir sonraki yüzyıl hem sinemada hem de otomotiv sektöründe büyük dönüşümlere yol açtı. Teknolojik ve kültürel değişimler yaşanırken, Renault dünyanın dört bir yanındaki prestijli festivallerde ve film setlerinde beyaz perdeyle birlikte çalışmaya devam etti.

 

 • Filmlerde Renault: Renault, tarihi boyunca televizyon ve sinema prodüksiyon şirketleri ile yakın ilişkide oldu. Dizi, film ve belgesellerde Renault ve Dacia marka otomobiller öne çıktı. Renault prodüksiyon şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, tüm modellerden oluşan 40 araçlık bir filo bile oluşturdu.

 

 

Film endüstrisi ve Renault arasındaki bu işbirliği ekranlarda birçok muhteşem hikaye üretilmesini sağladı. Birkaç örnek:

 

 • Jacques Titi’nin başyapıtı Jour de Fete’de (1949) parıldayan bir Vivastella postacı François’nın rahatını bozuyordu.
 • Jacques Titi’nin bir diğer filmi Traffic’te (1971) Mösyö Hulot birçok cihaz içeren devrim niteliğinde bir kampanya aracına çevirdiği Renault 4’ü Amsterdam motor şovuna doğru sürüyor.
 • 1985 yapımı A View to Kill’de James Bond’u canlandıran Roger Moore, Eyfel Kulesi manzarasında Renault 11’in tekerleğinde inanılmaz hareketler yapıyor.
 • 1987 yılında yönetmen Wim Wenders, The Wings of Desire (Berlin Üzerindeki Gökyüzü) filminde 4CV’nin şairaneliğine farklı bir açıdan yaklaşıyor.
 • 2007’de Jackie Chan ve Chris Tucker’ın başrolleri paylaştığı Bitirim İkili 3’te (Rush Hour 3) Paris’te geçen heyecanlı ve etkileyici bir araç kovalama sahnesi yer alıyor.
 • 2006 yapımı Bilim-kurgu filmi Children of Men’de (Son Umut) Clive Owen ve Julien Moore yolculukları, nefes kesici bir aksiyon silsilesi tarafından kesilene kadar modifiye edilmiş bir Avantime içinde görülüyor.
 • Diğer klasikler arasında: Et Dieu créa la femme, Ve Tanrı Kadını Yarattı by Roger Vadim (Renault 4); Les tontons flingueurs by Georges Lautner and Michel Audiard (Frégate, Dauphine, R8); Les Bronzés font du ski by Patrice Leconte (Renault 4, Renault 20, Renault 12)La Boom by Claude Pinoteau (Renault 14, Renault 5); La Cité de la peur by Alain Berbérian (Renault 19 Cabriolet, Renault 4, Safrane); Dobermann by Jan Kounen (Laguna, Safrane, Mégane, Renault 5 Turbo); The Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam) by Doug Liman (Laguna), 2002.
 • Ve hikaye burada bitmiyor. O günden bu yana Renault araçları daha birçok prodüksiyonda yer aldı: The Zero Theorem  (Sıfır Teorisi), Terry Gilliam (Twizy); Oko Sprawiedliwosci de Pawel Czarzasty (Mégane Cabriolet, Laguna Coupé), Comme des frères d’Hugo Gelin (Caravelle), 2012, Vous n’avez encore rien vu (Henüz Hiçbir şey Görmedin) d’Alain Resnais (Espace et Mégane), Bowlingde Marie Castille Mention Shaar (Clio); 8 first dates de David Dodson (Mégane), 2012, Une nuit de Philippe Lefebvre (Clio, Espace), 2012, Intouchables (Can Dostum) by Olivier Nakache, Eric Toledo, 2011.

 

 • Dünyada desteklenen festival ve etkinlikler: Renault’un sinema desteği sadece prodüksiyonla sınırlı kalmıyor. Renault’un tüm dünyada önemli festivallere katkısı bulunuyor. Örneğin Cannes, Venedik, Deauville, Alpe d’Huez, Marrakesh, London, San Sebastian ve Valladolid gibi birçok festivale; Académie des Arts et Techniques du Cinéma César ödüllerini ve kısa filmler için Nuits en Or ödüllerini düzenlenleyen Académie des Arts et Techniques du Cinéma gibi sinema kuruluşlarına destek veriyor. Ayrıca çok yakında Renault, Monaco’da özel bir sergiyle yine sinemaseverlerin karşısında olacak.

 

 • Cannes ve Renault ilişkisi: Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden biri olarak gösterilen Cannes Film Festivali, Venedik ve Berlin film festivalleriyle birlikte Avrupa’daki en önemli üç film festivalinden biri. Renault 33 yıldır art arda Cannes Film Festivali’nin resmi partneri.
  • Bugüne dek Cannes Film Festivali’nde Renault ile ağırladığımız ünlülere örnekler: Robert De Niro, Jude Law ve Uma Thurma gibi ünlü jüri üyeleri dışında Penelope Cruz, Johny Depp, Angelina Joli, Brad Pitt ve Salma Hayek

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2011/kultur.sanat/sinema/05/16/sinema.yildizlarini.bursadan.gelen.araclar.tasiyor/616829.0/index.html

 • Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde, tüm ünlü yıldızları kırmızı halının ucuna kadar Espace ve elektrikli Renault modelleri ile taşıdık. Festivalde elektrikli araçlar ilk kez 2014 yılında kullanıldı.
 • Türkiye’de sinemaya verilen destekler: Renault olarak Türkiye’de de sinema sanatına destek veriyoruz. Bunlardan en önemlisi İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film Festivali ile işbirliğimiz. İşbirliğimizin kökenleri yıllar öncesine dayanıyor. Son 3 yıldır da üstüste taşıma işbirlikleri yapıyoruz.

 

 

 • İstanbul Film Festivali ile Renault’un ilişkisi: Renault olarak 2005 yılında İKSV ile işbirliğimiz başladı. Birçok yerli ve yabancı yıldızın ulaşımını Renault araçları ile sağladık. Bu işbirliğini 2014 yılında yeniden canlandırdık ve İstanbul Film Festivali konuklarını Renault Talisman’lar ile taşıyacağız. Geçtiğimiz ay lansmanını gerçekleştirdiğimiz premium modelimiz Renault Talisman, konuklarımıza İstanbul trafiğinde business-class yolculuk deneyimi sunacak.