Renault Grubu’ndan Değerlendirme: DGCCRF’nin (Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu) “Dizel” Konusuyla İlgili Sonuçlarını Savcıya İletme Kararı

DGCCRF (Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu), bağımsız teknik komisyonun çalışmalarıyla eş zamanlı biçimde otomotiv endüstrisini yakından ilgilendiren ve Renault’nun Ocak 2016’da bilgilendirildiği bir dizi araştırma gerçekleştirdi.

DGCCRF bu çalışmaya ilişkin sonuçları, durumun gerektirdiği kararları alacak olan savcılığa iletme kararı aldı.

Renault Grubu ise şirketin kurumsal çıkarları ile birlikte hem çalışanlarının hem de hissedarlarının çıkarlarını da savunma kararlılığı içinde bulunduğunu bildirdi.

Renault Grubu’ndan Değerlendirme: DGCCRF Dizel Araştırması

Bu bağlamda Renault Grubu mevcut durumu şu şekilde ifade etti:

1- Renault, Fransız ve Avrupa yönetmelikleri ile uyum içerisindedir.
2- Renault araçlarının tamamı, her zaman yürürlükteki yasa ve kurallara uygun biçimde onaylanmıştır. Araçlarımız yürürlükteki normlara uygundur.
3- Renault araçları, hava kirliliği önleme sistemlerini olumsuz etkileyen hileli yazılım ile donatılmamıştır.
4- Ülkeler, Avrupa Komisyonu, Düzenleyici Kurullar ve otomotiv üreticilerinin tümü, yürürlükteki yönetmeliklerin daha da güçlendirilmesi gerektiği görüşünde hemfikirdirler.  Bu, gelecekteki Euro6d Yönetmeliği’nin amacıdır.

Renault Grubu Mart 2016 tarihinde bağımsız teknik komisyona Euro6b dizel araçlarının müşteri kullanımındaki nitrojen oksit (NOx) emisyon azaltma planını eksiksiz biçimde ibraz ettiğini hatırlatmaktadır. Söz konusu plan şeffaf, tatmin edici ve güvenilir olarak ele alınmıştır.

Renault Grubu hakkında 

Renault Grubu 1898’den beri otomobil üretiyor. Şirket günümüzde uluslararası çok-markalı bir grup haline geldi ve 2015’te toplam 125 ülkedeki 12 bin satış noktası aracılığıyla 2,8 milyondan fazla araç satışı gerçekleştirdi. Şirketin 36 üretim tesisi bulunuyor ve 120 bin’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Grup, gelecekteki büyük teknolojik zorluklarla baş edebilmek ve karlı büyümesini devam ettirmek amacıyla dört ana konuya odaklanmış durumda: uluslararası gelişimi; üç markasının (Renault, Dacia ve Renault Samsung Motors) birbirini tamamlaması; elektrikli araçlar ve Nissan ile olan benzersiz İttifakı. Yepyeni Formula 1 takımı ve Formula-E’deki öncü profili sayesinde Renault motor sporlarını inovasyon, imaj ve farkındalık için bir fırsat olarak görüyor.