Renault Grubu, gençleşen ürün gamı, Energy serisi motorlarının elde ettiği başarı ve elektrik motorlu araç satışlarının giderek artması sayesinde 2013’ün ilk yarısındaki binek otomobil satışları çerçevesinde CO2 salımı konusunda Avrupa lideri oldu.

Renault Grubu 2013’ün ilk yarısındaki binek otomobil satış rakamları çerçevesinde araç başına ortalama 115.9g CO2/km* ile CO2 salımı konusunda Avrupa’da liderliği elde etti (Kaynak: AAA-DATA**).
Renault Grubu söz konusu performansı, özellikle 100g CO2/km altında salıma beş modeli (Twingo, New Clio, Captur, Mégane ve Dacia Sandero) olmak üzere yelpazesini yakın zaman önce gençleştirmesine borçlu. Küçük, beş koltuklu dizel otomobil segmentinde Yeni Clio Energy dCi 90 eco² motoru 83g/km’lik değer ile sınıfının lideri durumunda. Genelde ise Yeni Renault Clio, modelin önceki nesillerinden 18.5g CO2/km daha düşük salıma sahip.
Renault’nun elektrik motorlu araç satışları da bu başarıya katkıda bulundu. Marka elektrikli mobilite konusunda Avrupa’nın bir numarası.
Bir bütün olarak ele alındığında, Renault Grubu’nun sahip olduğu ürün gamının tümünde kilometre başına düşen ortalama CO2 salım seviyesi, 2012 senesi ve 2013 ilk yarısında yaklaşık 10 gr’lık bir iyileşme gösterdi ve salım değeri 125.5g/km’den 115.9g/km’ye düştü.

Renault Grubu Düşük CO2 Emisyonları Konusunda Avrupa’nın Bir Numarası

“Bu liderlik pozisyonu, mekanik stratejimizin Energy motorları yelpazesi ile elektrik motorlu araç stratejimizin meyvelerini verdiğinin kanıtıdır. Tüm bu yenilikler ile Renault Grubu, somut sonuçlar elde etmiş ve faaliyetleri ile sürekli ve belirgin biçimde karbon ayak izini azaltmaya yönelik hedefine ulaşmış oluyor. Bu hem dünya hem de müşterilerimiz için yarar sağlıyor.”
(Jean-Philippe HERMINE, Direktör, Renault Grubu Çevre Direktörü)
* Renault Grubu’na ait binek otomobillerinin 2013’ün ilk yarısında 23 AB ülkesindeki (Kıbrıs, Malta, Romanya ve Bulgaristan hariç tüm ülkeler) onaylanmış olan ortalama NEDC kombine döngüdeki CO2 emisyon değerleri.
** Rakamlar, CCFA’nın bağlı şirketi durumundaki AAA-DATA’dan (Association Auxiliaire de l’Automobile) elde edildi. AAA-DATA, yetkili makamlar için otomotiv endüstrisi verilerini düzenleyen bir kuruluştur.