Renault Grubu, karbon salımlarının azaltılmasına yardımcı olacak endüstriyel çözümlerdeki yatırımlarına hızlandırarak devam ediyor.

%100 elektrikli arabaya ciddi anlamda yatırım yapmış ilk Avrupalı otomobil üreticisi olan Renault Grubu, geçmiş üç yılda bütün araçlarının karbon ayak izini %10 azalttı.

COP 21 İklim Değişikliği Konferansı çerçevesinde ve otomotiv sanayinde yakın zaman önce yaşanan sarsıcı olayların ardından, Renault, çevreyi daha fazla korumak için teknolojileri daha hızlı bir tempoyla geliştirme kararı aldı.

Bu bağlamda, Renault Grubu, yetkililer tarafından oluşturulmuş olan bağımsız komisyonu, Fransız otomotiv üreticileri için iyi bir haber olarak görüyor ve bu durumun, müşterilerin hak ettikleri şeffaflık seviyesini artıracağına inanıyor. Bu şeffaflık doğrultusunda:

1- Renault araçları, salım kontrol sistemlerini atlatmak için tasarlanmış olan hileli yazılım veya sistemlerle donatılmamıştır.

2- Renault araçları, mevzuata uygun olarak onaylanmıştır.

3- Renault için, mevcut kullanım şartlarındaki nitrojen oksitlerin salımı (NOx) konusunda ciddi gelişim potansiyeli bulunmaktadır.

2015 Temmuz ayında, Renault Mühendislik, nitrojen oksitlerin salımını daha da azaltmak için çözümler geliştirmek amacıyla bir araştırma programı başlattı.

Renault Çevreyi Korumaya Yönelik Yatırımlarını Hızlandırıyor

Hızlandırılmış bir mühendislik ve uygulama planı çerçevesinde, Renault, Egzoz Gazı Devridaimi (EGR) kontrol sistemlerinin performansını artırmak için süregelen bir süreci başlattı. Bu programın amacı, 50 milyon avro ek bütçe ile standartlardaki salımlar ve gerçek salımlar arasındaki farkı ciddi anlamda kapatmak.

Gelişmiş EGR, Temmuz 2016’dan başlayarak, imalat hattından çıkan yeni araçlar üzerinde artan bir şekilde uygulanacak.

Aynı zamanda Renault, İttifak ortağı Nissan ile birlikte, gelecek Euro6d düzenlemesine uygun, gittikçe daha temiz ve verimli yeni nesil motorlar üretmek için, beş yıl içerisinde Ar-Ge’ye 1,2 milyar avro yatırım yaparak sürdürdüğü iddialı programına da devam ediyor. Bu programı da ilerletme kararı alındı.