Renault Captur’e Euro NCAP’ten 5 Yıldız:

Renault 15’inci kez 5 yıldız elde ediyor!

 

Renault Captur, Euro NCAP tarafından yürütülen pasif testleri takiben beş yıldız ile derecelendirildi. Bu sonuç, bu bağımsız kuruluşun Ocak 2013 tarihinde daha da zorlaştırdığı derecelendirme prosedürüne rağmen elde edildi. Böylelikle, Renault’nun pasif güvenlik konusundaki uzmanlığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Renault Captur yüzde 80.5 toplam skor elde etti ve EuroNCAP’in maksimum beş yıldızlık pasif güvenlik derecelendirmesine layık görülen 15’inci Renault modeli oldu.

Güvenlik performansına ilişkin bu resmi sonuca ek olarak Renault Captur aynı zamanda son derece hassas, iyi tepki veren şasisi sayesinde güven verici dinamikler sunuyor.

 

Tüm yolcuların tam güvenliği için sistematik bir çalışma

Renault Captur aynı platformu paylaştığı Yeni Clio’nun yüksek güvenlik standartlarına sahip olmalıydı. Renault’nun güvenlik performansı karayolu kazaları ve motorlu araç kullanıcılarının gerçek hayattaki davranış biçimlerini üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanıyor.  Renault Captur’un elektronik mimarisi, daha yüksek yolcu koruması sağlanabilmesi için en yeni nesil koruma sistemlerinin daha erken tetiklenmesini sağlayacak biçimde tasarlandı.

Renault Captur’e Euro NCAP’ten 5 Yıldız: Renault 15’inci kez 5 yıldız elde ediyor!

 

Yetişkin yolcu koruması

Önden darbe durumunda Renault Captur’un ön yolcuları iki hava yastığı ile birlikte ön gergili ve 400 daN’ye kalibre edilmiş yük sınırlayıcılı emniyet kemerleri ile korunuyor. Ayrıca, ön koltuk yolcusunun diz ve kaval kemiği bölgesi için artırılmış koruma sağlaması bakımından, torpido gözü yerindeki Easy Life saklama gözüne ek korumalar entegre edildi.

Arkada ise tüm koltuklarda üç noktalı emniyet kemerleri bulunuyor; ayrıca arka dış koltuklarda güç limitörü yer alıyor.

Captur, yan darbelerde yolcu koruması ile ilgili olarak da 8 puan üzerinden 7,9 gibi etkileyici bir sonuca layık görüldü.  Darbeleri belirlemesi ve iki kat daha hızlı tepki vermesi için Renault Captur’un her iki tarafından iki adet yan darbe sensoru yer alıyor. Bu sensorlardan bir tanesi ön kapılarda diğeri ise B sütunlarında bulunuyor. Özel bir algoritma, darbenin şiddetine uyum sağlayarak yeni nesil baş-boyun hava yastıklarına kumanda ediyor.

Tüm bu sonuçlar Renault Captur’un yetişkin koruma alanında 36 üzerinden 32 puan elde etmesini sağladı. Bu not, küçük otomobil segmentinde bugüne kadar elde edilen en iyi sonuçlardan biri.

Çocuk koruması

Genel tasarımı ve ön yolcu koltuğu ile birlikte arka dış koltuklarda üç noktalı Isofix çocuk koltuğu bağlantı noktalarının yer alması sayesinde Renault Captur’un çocuk koruma derecesi B segmentinde elde edilen en iyi dereceler arasında yer alıyor: bu konuda, daha da zor hale getirilen en son prosedürlere rağmen 49 puan üzerinden 39 puan elde edildi.

 

Renault Captur, yaya korumasında da en iyiler arasında

Captur’un ön kısmı yaya yaralanmalarını en aza indirecek şekilde tasarlandı. Aracın tamponunda her hangi bir çıkıntılı kenar bulunmazken, genelde çok sağlam yapılan ön camın alt kısmı her hangi bir darbe durumunda yaralanma riskini en aza indirecek biçimde dizayn edildi. Kaporta ile motorun en üst kısmı arasındaki yükseklik, darbe alanına daha fazla yer bırakmak dolayısıyla çarpma anında yayanın daha az hasar almasını sağlamak için ön kaput yüksekliği arttırıldı. Renault Captur, 36 puan üzerinden 22 puan alarak bu alanda da sınıfının en iyi araçları arasında yer aldı.

 

Genlerine işlemiş güvenlik… artı ekipmalar

Renault Captur’da standart donanım olarak hız sınırlayıcı bulunuyor. Buna ek olarak tüm koltuklar için sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısı ve ESC de sunuluyor. Captur yeni ve daha da zorlaştırılmış derecelendirme kriterlerine rağmen 7 puan elde etti.

 

Pragmatik bir yaklaşım ve gerçek uygulama

Renault’nun güvenliğe olan yaklaşımı gerçek kazaların ve gerçek hayattaki güvenlik unsurlarının detaylı bir şekilde incelenmesine dayanıyor. Bu yolla da, güvenlik donanımlarının ilk ekipman düzeyinden itibaren sunulması da dahil olmak üzere karayollarındaki gerçeklere tekabül eden ürünler ortaya çıkarılabiliyor. Öncelikler, en verimli teknolojilerin geliştirilmesi konusuna verildi. Amaç kaza riskini öngörmek, sürüş hatalarının düzeltilmesi ve bir çarpışma meydana geldiğinde yolcuları korumak. Renault’nun yaklaşımı sadece tek bir ekipman veya teknolojiden ibaret değil, bütünüylr korumadır. Aradan geçen uzun yıllar boyunca Renault ,otomotiv güvenliği alanında bir referans haline geldi ve bu da medya derecelendirmelerinde elde edilen sonuçlara yansıdı. Konu aktif güvenlik olunca, araç dinamiklerinin oto-adaptif dijital özelliği ile birlikte araç şasisinin sahip olduğu nitelikler acil durumların yüksek hassasiyetle belirlenmesine izin veriyor. Her ikisi de standart olan ABS ve ESC fonksiyonları artık daha da verimli hale getirildi ve uyumsuzluğu engellemek maksadıyla en doğru zamanda tetikleniyor. Acil durum fren destek sistemi elektronik kontrol ünitesi/hidrolik ünite içerisine entergre edildi.

Son ama çok önemli bir konu da, ergonomik özellikler üzerinde yürütülen çalışmalar sayesinde sürücülerin sadece önlerindeki yola konsantre olabilmeleridir. Gösterge tablosunun sadeliği ve sunduğu grafikler, daha fazla konfor sağlaması bakımından bilgilerin hemen anlaşılması amacıyla tasarlandı. Renault Captur aynı zamanda ileri navigasyon, belirli fonksiyonlara yönelik sesli komutlar (R-Link multimedya sistemi ile donatılmış versiyonlarda), otomatik far ve silecek çalıştırma, arka park sensörü ve bazı versiyonlarda geri görüş kamerası gibi modern sürüş destek sistemlerine sahip. Captur’un bütün versiyonlarında Bluetooth® eller serbest telefon sistemi yer alıyor.

Renault’nun Euro NCAP’ten beş yıldız alan modelleri

Laguna IIBeş yıldız (2001)
Vel SatisBeş yıldız (2002)
Mégane IIBeş yıldız (2002)
Espace IVBeş yıldız (2003)
Scénic IISegmentindeki ilk beş yıldız derecesi (2003)
ModusSınıfındaki ilk beş yıldız derecesi (2004)
Mégane Coupé CabrioletBeş yıldız (2004)
Clio IIIBeş yıldız (2005)
Yeni LagunaBeş yıldız (2008)
KoleosBeş yıldız (2008)
Yeni MéganeBeş yıldız (2008), segmentten bağımsız olarak o güne kadar elde edilen en iyi skor
Yeni ScénicBeş yıldız (genel derecelendirme, 2009)
Yeni ClioBeş yıldız (genel derecelendirme, 2012)
ZOEBeş yıldız (genel derecelendirme, 2013)
CapturBeş yıldız (genel derecelendirme, 2013)