Renault’nun yeni sedan otomobili dinamik bir duruşa ve segmentinin ötesinde özeliklere sahip

MEGANE ailesi, Yeni MEGANE Sedan’ın ürün gamına katılmasıyla daha da genişliyor. Yeni MEGANE Sedan, Renault’nun C-segmentindeki ürün yelpazesini tamamlıyor. Konforlu, geniş, statü sembolü Yeni MEGANE Sedan, markanın konumunu güçlendiriyor.

Renault’nun sadece Türkiye’deki Bursa tesisinde üretilen ve yaklaşık 30 ülkede 2016 sonbaharında satışa sunulacak olan yeni MEGANE Sedan, markanın küresel büyümesine ve ürün serisinin genişlemesine katkıda bulunuyor.

Renault’nun CMF C/D mimarisini temel alan yeni MEGANE Sedan, 2016 başında lanse edilen yeni MEGANE HB ile eşzamanlı olarak tasarlandı ve geliştirildi. Bu da iki modelin aynı özellikleri, teknolojiyi ve motor seçeneklerini paylaştığı anlamına geliyor. Bunun yanı sıra yolcuları için kendi sınıfında rekor düzeyde genişlik ve 550dm3 bagaj hacmi sunuyor.

Efsane MEGANE Sedan Yeniden

Dinamik stili ve bir üst segmentten aldığı özellikleri sayesinde yeni MEGANE Sedan, bir üst sınıfa geçişi temsil ediyor ve C Sedan segmentinde yepyeni bir çıta oluşturuyor.

Yeni MEGANE Sedan Türkiye’de 12 Ekim 2016’dan itibaren 68.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Türkiye’de MEGANE Sedan; Joy, Touch veIcon olmak üzere 3 ekipman seviyesi (bkz sayfa 10) ve 2 benzinli (1.6 16V 115 bg MT & 1.2 Tce 130 bg EDC), 4 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 90 bg MT & 1.5 dCi 110 bg MT and EDC & 1.6 dCi 130 bg MT) olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor (bkz sayfa 9).

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: C segmenti Türkiye’de binek otomobil pazarından yüzde 49,5 pay alıyor. Sedan kasa, segmentten yüzde 29 pay alıyor. C Sedan tek başına ise binek otomobil pazarında yüzde 59 paya sahip. Türkiye’de efsaneleşen MEGANE Sedan, yeniden Türkiye pazarında yerini alıyor. Yenilenen göz alıcı tasarımının yanı sıra bir üst segmentten aldığı özellikleri ile rakipleri arasında öne çıkmaya hazırlanıyor. Yeni MEGANE Sedan Renault’nun Türkiye binek otomobil pazar liderliğine katkıda bulunacak.” dedi.

İçindekiler

01

Stil sahibi, dinamik ve statü yükselten bir sedan

Dışta: statü yükselten bir Sedan’dan beklenecek özellikler

İçte: Yeni MEGANE Sedan yolcularını şımartıyor

02

Segmentinde rakipsiz ekipmanlar ve üst düzey teknoloji

R-LINK 2 multimedya tablet ve 7-inç gösterge ekranı

MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde kişiselleştirilebilen sürüş deneyimi

Renkli head-up ekran ve kapsamlı sürüş destek sistemleri

Hayatı kolaylaştıran özellikler

03

Üstün temel özellikler

Sınıfının en iyi dinamik ve akustik konforu

Daha güvenli sürüş için tasarlandı

Özenli kalite ve dayanıklılık testleri

Sürüş keyfi ve verimlilik sunan eksiksiz motor yelpazesi

Üretim

Yeni MEGANE Sedan sadece Türkiye Oyak Renault Fabrikaları’nda üretiliyor

01

Stil sahibi, dinamik ve statü yükselten bir Sedan

Dinamik ve eşsiz orantılara sahip bir Sedan

Yeni MEGANE Sedan, segmentinin gerektirdiği her türlü özelliği bünyesinde barındıran dinamik ve zarif bir sedan otomobil.

Bununla birlikte yeni MEGANE Sedan modeli yeni MEGANE’nın dört kapılı versiyonu olmaktan öte bir anlam taşıyor:

 • Dinamik silueti ve dengeli orantılarıyla ön plana çıkıyor.
 • Renault tasarımcıları otomobilin estetik çekiciliğinden ödün vermeksizin 550dmVDA’lık bagaj kapasitesini otomobile entegre ederken tüm uzmanlıklarını gözler önüne serdi.
 • Otomobilin sahip olduğu cömert boyutlar (kendi sınıfında 2.71m’lik rekor düzeyde dingil mesafesiyle 63m uzunluğunda ve 1.81m genişliğinde) otomobilin statü yükselten özelliğini vurguluyor ve yolcular için ek alan sunuyor.
 • Sahip olduğu göz alıcı pürüzsüz profil, cam ve metal oranı (üçte bir / üçte iki) üzerinde yapılan hassas çalışmaların bir ürünü. Ayrıca otomobilin yerden yüksekliği (1.44m) ve zemin mesafesi (13cm) de bunda etkili.
 • Tasarımın en göze çarpan noktalarından biri olan krom detaylar (ızgara, yan çıtalar, kapı camı şeritleri, kapı kolları ve egzoz çıkışları) otomobillin kalitesine vurgu yapıyor ve çekiciliğini artırıyor.
 • Sınıfının en genişi durumundaki 1.57m’lik ön ve arka tekerlek izi ve 18 inçe varan tekerlek boylarıyla çarpıcı bir duruşa sahip.
 • Geniş, yapılı omuzları aracın sportif stiline vurgu yapıyor.

Yeni MEGANE Sedan, C Sedan segmentinde eşsiz bir özellik olan elektrikli açılır panoramik cam tavan ile donatıldı. Bu sayede önde ve arkada otomobilin içi doğal ışık ile bütünleşiyor. Dışarıdan bakıldığında ise bu panoramik cam tavan, ön cam ile arka cam arasında adeta bir bağlantı oluşturuyor. Bu da yeni MEGANE Sedan’ın zarafetine ve şıklığına katkı sağlıyor.

Yeni MEGANE Sedan dokuz farklı gövde rengiyle pazara sunuluyor:

Sekiz metalik seçenek: Sedef Beyaz, Platin Gri,  Vizon Kahve, Cosmos Mavi, Titanium Gri, Yoğun Kırmızı, Yıldız Siyah, Kum Beji.

Opak renk: Beyaz

Yeni MEGANE serisinin en son üyesi

Yeni MEGANE Sedan, far tasarımı da dahil olmak üzere Megane HB ile pek çok stil özelliğini paylaşıyor:

 • Öndeki C şeklinde gündüz farlarında LED 3D-efektli ışık kılavuzları yer alıyor. Yeni MEGANE Sedan’ın üst versiyonlarında Purevision full LED ön farlar ve otomatik uzun/kısa far ayarları bulunuyor.
 • Arkada bulunan ve sürekli yanan LED ışıklar EdgeLight teknolojili yatay 3D-efektli imza oluşturuyor. Ustaca bir fırça darbesiyle çizilmiş gibi görünen çizgiler koyu kırmızı bir ışık yayıyor.

İçte: Yeni MEGANE Sedan yolcularını şımartıyor

Yeni MEGANE Sedan, her ayrıntısı dikkatle düşünülmüş ‘kokpit’ hissi uyandıran rafine malzemelerle donatılan kabine sahip.

Otomobilin kabini tam bir ‘kokpit’ hissi uyandırıyor. Bunu yaratan en büyük etkenler, yolcularını sarmalayan koltuklar, renkli Head-up Display ekranı, konfigüre edilebilir renkli 7- inç TFT gösterge ekranı, portre formatlı 8.7-inç multimedya tablet, R-LINK 2.0.

İç döşemeye ve yumuşak dokunuşlu malzemelerin kalitesine gösterilen özen sayesinde seyahat konforu daha da artırıldı:

 • Renault’nun lüks modellerinde kullanılan malzemeler
 • Ön panel, kapı üstü panelleri, kapı detayları ve kolçaklar için seçilen köpük destekli kaplama
 • Saten görünümlü krom gösterge, hava menfezi ve orta konsol çerçeveleri
 • Nappa deri kaplı direksiyon simidi

Ön panelde ve kapı üstü panellerde kullanılan malzemeler, iç mekânın algılanan genişliğini daha da vurguluyor. Konsolun orta kısmı, geniş ve yüksek olup şık bir çerçeveyle çevrili. Üst versiyonlarda ise konsolun ve ön/arka kapı panellerinin tasarımı ambiyans aydınlatması ile aynı renkte ince şeritlerle ön plana çıkarılıyor.

Ekipman düzeyine bağlı olarak Yeni MEGANE Sedan’ın kabini bej (deri seçeneği ile) ya da siyah (kumaş ya da deri seçeneği ile) renklerde sunuluyor.

Ve bu ayrıntıların her biri yeni MEGANE Sedan için üst düzey konfor hissine katkı sağlıyor.

Dışta: Sınıfında lider konfor ve genişlik

Hassas biçimde tasarlanan koltuklar, çift yoğunluklu köpük kullanımı sayesinde sınıfında lider konumda konfor ve destek sağlıyor. Kullanılan çerçeveler Espace ve Talisman’da kullanılanlarla aynı. Versiyona bağlı olarak ise sürücü koltuğunda masaj fonksiyonu ile birlikte elektrik ayarlı bel desteği bulunuyor.

Otomobilin kabini hem sürücü hem de yolcular için çok cömert ebatlar sunuyor:

 • Omuz ve dirsek mesafeleri sınıfının en iyileri arasında (önde 1,441mm, arkada ise 1,377mm omuz mesafesi. Önde 1,492mm ve arkada 1,413mm dirsek mesafesi).
 • Arkada 216mm diz mesafesi. Bu, beş kapılı versiyondan 37mm daha fazla diz mesafesi anlamına geliyor.
 • Arka koltuk arkalığının açısı (27 derece) uzun boylu yolcular için baş üstü mesafesini iyileştiriyor ve oturma konforunu yükseltiyor.

Yeni MEGANE Sedan’ın en etkileyici özelliklerinden biri, kategorisinin en büyüğü olan 550dm3 hacme sahip bagajı (Fluence’dan 20dm3 daha fazla). Yüksek kapasiteli yükleme alanına ek olarak geniş açıklığı sayesinde erişimi son derece basit ve rahat. Maksimum yük uzunluğu 1,084mm olup maksimum genişliği ise 1,393mm.

Kabin içerisindeki işlevsel saklama gözleri pratik yolculuklara katkıda bulunuyor.

 • Orta kol dayanağı üç litreye kadar saklama imkânı verecek biçimde uzunlamasına ayarlanabiliyor.
 • Yedi litrelik geniş bir torpido gözü.
 • Ön kapıdaki saklama gözüne 1.5-litrelik şişe sığabiliyor.

02

Segmentinde rakipsiz ekipmanlarve üst düzey teknoloji

Yeni MEGANE Sedan, Renault-Nissan İttifakı’nın CMF-C/D modüler mimarisini temel alıyor. Söz konusu mimari, diğer lüks Renault modellerinde de kullanılıyor: Espace, Talisman, Yeni KOLEOS, Yeni MEGANE ve Yeni SCENIC serileri. Yeni MEGANE Sedan’da, genellikle bir üst segmentle özdeşleştirilen ve bu segmentte eşsiz olan özellikler sunuluyor: renkli Head-up Display ekranı, konfigüre edilebilir 7-inç TFT renkli ekranı gösterge tablosu ve iki format halinde tercih edilebilecek R-LINK 2 multimedya tableti  (7-inç harita formatı veya 8.7-inç portre formatı) ile birlikte MULTI-SENSE.

R-LINK 2 multimedya tablet ve 7-inç gösterge tablosu

Yeni MEGANE Sedan, 7-inç harita veya 8.7-inç portre formatlı (22cm) R-LINK 2 ile sunuluyor. Bu, yeni Espace ve Talisman’da kullanılanla aynı donanım. Bu segmentte daha önce eşi benzeri görülmemiş şekilde kolay kullanım için, akıllı telefon veya tabletlerdekine benzer biçimde kapasitatif ‘pinch&zoom’ ekranı bulunuyor.

R-LINK 2, aracın çeşitli fonksiyonlarını kontrol eden bir kumanda merkezi durumunda: multimedya, navigasyon, telefon, radyo, MULTI-SENSE, sürüş destek sistemleri (ADAS).

R-LINK 2’nin sundukları:

 • Sezgisel: akıllı telefon veya tabletlerdekine benzer biçimde kullanması kolay ara yüz: tıkla ve sürükle ile ikonların hareket ettirilmesi, sayfa kaydırma, iki parmakla zumlama, vs.
 • Kolaylıkla kişiselleştirme: widget’lara (ikonlar) sahip konfigüre edilebilir üç ‘ana sayfa’ ve önceden seçilmiş sürüş ayarlarına ve araç içi ambiyans tercihlerine hızlı erişim için altı farklı profil kayıt imkanı,
 • Kontrol merkezi: otomobildeki pek çok fonksiyon buradan çalıştırılıp kapatılıyor. Buna ses sistemi, eller serbest telefon, navigasyon ve sürüş destek sistemleri de dahil,
 • İnternet bağlantı teknolojisi: R-LINK Store ve uygulamalara erişim ve güncel Avrupa haritaları.

Yeni MEGANE Sedan 3D Sound by Arkamys® ve sekiz hoparlör ile donatıldı. Özel dijital ses işleme yazılımı sayesinde söz konusu sistem, müzik dinleme keyfine derinlik ve kendine has bir doku kazandırıyor.

Bağlantı teknolojisi ve şarj opsiyonlarına şunlar dahil:

 • Eller serbest telefon kullanımı ve audio akışı için Bluetooth® (tüm versiyonlarda standart),
 • Bir veya iki USB portu (versiyona bağlı),
 • 5mm jak soketi (tüm versiyonlarda standart),
 • Bir veya iki 12V priz (versiyona bağlı),
 • SD kart yuvası (R-LINK 2 ile standart),

Sürüş verileri (hız, devir sayısı, yakıt tüketimi, vs.) direksiyon simidinin arkasında yer alan ve sürücünün görüş çizgisi içinde bulunan 7-inçlik kişiselleştirilebilir renkli ekranda gösteriliyor.

MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde kişiselleştirilmiş bir sürüş deneyimi

Espace ve Talisman’da da sunulan MULTI-SENSE teknolojisi, sürücünün sürüş deneyimini kişiselleştirmesine imkân veriyor. Bu kişiselleştirme şu şeklide yapılabiliyor:

 • Gaz pedalının ve motor tepkisinin modifiye edilmesi,
 • Vites değiştirme hızının ayarlanması (sadece Efficient Dual Clutch otomatik vites kutusunda)
 • Direksiyon sertliğinin kontrol edilmesi,
 • Kabin aydınlatma ortamının modifiye edilmesi,
 • Sürücü koltuğundaki masaj fonksiyonunun devreye sokulması (versiyona bağlı).

Orta konsolda yer alan MULTI-SENSEtuşusayesinde, R-LINK 2 ekranında gösterilen önceden ayarlanmış beş farklı sürüş ayarına erişmek mümkün: Neutral, Sport, Comfort, Perso ve Eco. Bu sistem, beş farklı iç mekân aydınlatma ambiyansı ile tamamlanıyor: sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil. Seçilen aydınlatma ambiyansı orta konsolu ve üst versiyonlarda ön ve arka kapı panellerini kapsıyor. Yansıttığı renk ise TFT ekran ve portre-formatlı multimedya ekran ile bağlantılı.

Dahası, MULTI-SENSEteknolojisi sayesinde sürücünün üç farklı ayara bağlı olarak motor sesini ayarlaması mümkün: Neutral, Comfortve Sport.

Son derece kapsamlı sürüş yardımcıları (ADAS)

Bir üst sınıftaki araçlar için düşünülen tam renkli Headup Display, Yeni MEGANE Sedan’da da yer alıyor. Katlanır renkli Headup Display, bir yandan güvenliği ve sürücü konforunu artırırken öte yandan sürücü desteklerinin kullanımını kolaylaştırıyor. Sürücüler, gözlerini yoldan ayırmadan stressiz biçimde tüm bilgilere, navigasyon talimatlarına ve sürücü desteklerine (ADAS) ulaşabiliyor.

Yeni MEGANE Sedan en yeni sürüş destek (ADAS) teknolojilerini sunuyor. Söz konusu teknolojiler Renault’nun lüks modellerinde  (Espace, Talisman, Yeni KOLEOS) de bulunuyor.

Tüm ADAS işlevleri R-Link 2 tableti üzerinden kontrol ediliyor:

 • Daha fazla güvenlik: ACC ile hız kontrolü (Adaptif Cruise Control), aktif acil fren destek sistemi (AEBS).
 • Uyarılar: Şerit takip sistemi(LDW), güvenli mesafe uyarı sistemi (DW), kör nokta uyarı sistemi (BSW), Yorgunluk tespit sistemi (TDW).
 • Azaltılmış stres: geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar (AHLB), ön, arka ve yan park sensörleri ve Eller Serbest Park Sistemi

Yeni MEGANE Sedan’daki sürüş destek sistemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • AdaptifCruise Control (ACC): Otomobilin hızını otomatik olarak ayarlayarak öndeki araçla önceden ayarlanmış boşluğu daima muhafaza edebiliyor.Öndeki radar, önde ilerlemekte olan aracın hızını ve mesafesini hesaplayabiliyor. Ardından, istenilen mesafeyi sağlayabilmek için motor ve fren sistemi ile iletişime geçiyor. Sistem 50-150km/s arası hızlarda çalışıyor.

 

 • Aktif acil fren destek sistemi (AEBS): 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye giren bu sistem, herhangi bir önden çarpışmayı engellemek amacıyla frenleme yapılması gerektiğindesürücüyü uyarıyor. Sürücü hiç veya yetersiz frenleme yaparsa otomatik frenleme sistemi devreye giriyor.
 • Şerit Takip Sistemi (LDW): Şerit takip sistemifonksiyonu (LDW) otomobilin parçalı veya düz şerit çizgisini beklenmedik şekilde geçmesi durumunda sesli ve görsel uyarı veriyor. Sistem, 70km/s’den itibaren aktif hale geliyor.
 • Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi (DW): Sürücülerin önlerinde akan trafik ile aralarında yeterli mesafe bırakabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş olan bir uyarı piktogramı, Yeni MEGANE Sedan ile öndeki araç arasındaki mesafeyi temsil ediyor. Bu piktogram, gösterge tablosunda Headup Display üzerinde sezgisel bar grafik halinde gösteriliyor. Sistem 30 ila 200km/s arası hızlarda devreye giriyor.
 • Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSW):Geri görüş aynalarının kör noktalarında, başka bir araç belirmesi halinde sürücüleri görsel olarak uyarıyor. Sistem 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye giriyor.
 • Yorgunluk Tespit Sistemi (TDW): Otomobilin izlediği yol, Bosch tarafından geliştirilen bir algoritma yardımıyla takip ediliyor. Sürücüde herhangi bir yorgunluk belirlendiği halde hem görsel hem de sesli uyarı veriliyor.
 • Geri görüş kamerası: Otomobil geri vitese alındığında dokunmatik ekranda arka kısmın görüntüsü beliriyor. Manevraya daha fazla yardımcı olması bakımından bu görüntüye hareketli bir kılavuz çizgi ve statik bir kılavuz çizgi eşlik ediyor.
 • Otomatik uzun/kısa far ayarı (AHL): Bir kamera sayesinde karşıdan gelen araçların ışıkları ve önde seyreden araçların arka ışıkları belirleniyor ve otomatik biçimde kısa farlara geçiş yapılıyor. Bu fonksiyon aynı zamanda sokak lambalarını da belirliyor.
 • Ön, arka ve yan park sensörleri: Söz konusu sensörler park manevralarının tamamlanması için sürücüye yardımcı oluyor. 360°’lik ultrasonik detektörler, herhangi bir engele çarpma riski olduğunda sürücüyü uyarıyor ve otomobilin hasar görmesini engelliyor.
 • Eller Serbest Park Sistemi: Sensörleri yardımıyla mevcut boşluğu ölçerek uygun park yerini bulmada sürücüye yardım ettikten sonra park manevrası esnasında direksiyonun kumandası, sistem tarafından ele alınıyor. Eller Serbest Park Sistemi üç farklı park tipi için yardımcı oluyor: paralel, dik ve açılı. Manevranın tamamlanması amacıyla ortadaki ekranda gerekli tüm bilgiler gösteriliyor (grafik canlandırma, geri görüş kamerası ve sensörler). Her durumda da park esnasında frenleme ve hızlanma konusunda sürücü kontrolü elinde bulunduruyor.

Yeni MEGANE Sedan en son nesil elektronik denge kontrolü (ESC), çekiş kontrolü, fren desteği, elektronik fren kuvveti dağıtımı ve yokuş kalkış desteği ile standart biçimde donatıldı.

Hayatı kolaylaştıran özellikler

Renault’nun lüks versiyonlarından alınan bu özelliklere ek olarak yeni MEGANE Sedan hayatı kolaylaştırmak için şu özellikleri sunuyor:

 • Eller Serbest Bagaj Kapağı: arka tampon bölgesi altında hareket algıladığında eller serbest biçimde bagaj kapağını açan sistem. Bu, C Sedan segmentinde eşsiz bir özellik.
 • Eller serbest giriş kartı ve çalıştırma (otomatik araç kilitleme ile birlikte).
 • Elektrikli park freni motor durduğunda aracı hareketsiz hale getiriyor ve orta konsolda ilave boş alan açıyor.
 • Otomatik çift bölgeli klima

 

 03

Üstün temel özellikler

Sınıfının en iyi dinamik ve akustik konforu

Yeni MEGANE Sedan, tüm sürücülerin her türlü gereksinimini karşılayan motor yelpazesi sayesinde her koşulda yüksek performans gösteren bir otomobil. Akustik konfor alanında da en iyiyi yakalamak için kapsamlı çalışmalar yürütüldü.

Yeni MEGANE Sedan’ın sunduğu konfor ve dinamik kullanım dengesi, süspansiyon sistemden kaynaklanıyor:

 • Amortisörler ve çarpma takozları üst düzey konfor için tasarlandı.
 • Geliştirilmiş direksiyon sistemi desteği sayesinde direksiyon hem daha hassas hem de daha iyi tepki veriyor. Ayrıca alt çerçeve ve gövde arasında kauçuk montaj parçaları da bulunmuyor.
 • Ön salıncak burçlarına da özel önem gösterildi.
 • Arka süspansiyon bağlantıları yoldan gelen tepkileri sönümlendirmek için revize edildi.
 • Arka travers modifiye edilerek daha yüksek hızlarda arka tekerleklerin mikro manevralar yapması sağlandı.

Akustik konfor ve aşağıdaki alanlarda düşük yol gürültüsü için bazı çalışmalar da yürütüldü:

 • Yeni MEGANE Sedan’nın üst segment sembollerinden biri, koza benzeri bir konfor düzeyi. Bu konfor kaput, kapı açılma panelleri, tekerlek yuvaları, kolonlar ve bagajın yan panellerinde köpük ve keçe kullanımı ile elde edildi.
 • Özellikle daha kalın camlar, kapı altlarındaki harici yalıtım ve tüm seride akustik camların standart hale getirilmesiyle kusursuz rüzgâr gürültüsü yalıtımı elde edildi.
 • Gürültülere ve titreşimlere karşı daha iyi yalıtım temin eden daha sert gövde.

Daha güvenli sürüş için tasarlandı

Yeni MEGANE Sedan, Renault’nun pasif güvenlik alanındaki deneyimlerinden istifade ediyor. Yeni MEGANE Sedan’daki standart ekipmanlar:

 • İki ön hava yastığı,
 • Ön yolcular için iki göğüs/omuz hava yastığı,
 • İki perde hava yastığı,
 • anti-whiplash ön ve arka başlıklar,
 • ön ve arka koltuklarda anti-submarining sistemi,
 • arkada i-Size çocuk koltukları için Isofix bağlantı noktası,
 • tüm koltuklarda ön gergi ve yük sınırlayıcı sistem.

Dahası, motor çerçevesinde son derece elastik sınırlara sahip çeliğin ve yolcu emniyet hücresinde de yüksek dayanımlı çeliğin kullanılması sayesinde yolcu kabini büyük darbelerde koruma altında tutuluyor.

Özenli kalite ve dayanıklılık testleri

Yeni MEGANE Sedan eşsiz yol tutuşu ve kullanım özellikleri için bir dizi zorlu koşulda test edildi. 30’a yakın pazarda pazara sunulacak olmasından dolayı Yeni MEGANE Sedan’ın her türlü hava ve yol koşuluyla baş edebilmesi önemliydi.

Güvenilirliğini temin edebilmek amacıyla Yeni MEGANE hatch back versiyonu üzerinde yapılan testlere ek olarak, araç 276 bin kilometrelik mesafeyi Renault’nun test pistlerinde geçirdi. Burada gerçekleştirilen hızlandırılmış yaşlanma süreci gerçek hayatta 828 bin kilometreye denk geliyor. Dahası, potansiyel sorunların belirlenebilmesi için 24 araçla bir milyon kilometreden fazla yol kat edildi.

Renault’nun tüm modellerinde olduğu gibi Yeni MEGANE Sedan’da da EDAU test sürecinden geçirildi (işlevsel ve görsel dayanıklılık testleri). Yol testleri ile bir arada bu süreç şu hareketleri yerine getirerek üç yıllık araç kullanımını canlandırıyor: araca binip inme ve koltuk ayarı, camların açılıp kapatılması, kemerlerin bağlanıp çözülmesi, vites değiştirme, kapı/bagaj açma kapama, yıkama ve temizleme, iklim odası testleri, vs.

Sürüş keyfi ve verimlilik sunan eksiksiz motor yelpazesi

Formula 1’deki turbo şarj ve downsizing işleminde deneyimli olan Renault, sürüş keyfini ve verimliliği bir araya getiren motorlarda da uzman. Bu motorlardan bazıları EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusu ile sunuluyor. Bu motor yelpazesi Yeni MEGANE Sedan’ın satıldığı pazarlardaki tüm beklentileri karşılayacak biçimde tasarlandı.

Tüm versiyonlardaki standart özellik ECO modu. Bu mod sayesinde otomobilin performans özellikleri modifiye edilebiliyor ve yakıt tüketimi yüzde 10’a varan oranlarda düşürülebiliyor. R-LINK-2 ile donatılan versiyonlarda sunulan Driving Eco2 sürücülerin kullanım biçimlerini analiz etmelerine yardımcı verileri sağlıyor ve hem yakıt tüketimini he de CO2 emisyonlarını düşürmeleri için gereken tedbirleri almalarını sağlıyor.

Yeni Megane Sedan Türkiye’de 2 benzinli (1.6 16V 115 bg MT & 1.2 Tce 130 bg EDC) ve 4 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 90 bg MT & 1.5 dCi 110 bg MT and EDC & 1.6 dCi 130 bg MT) olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor.

BENZİNLİDİZEL
5 ileri manuel vites kutusu ile sunulan SCe 1156- ileri manuel vites kutusu ile sunulan EnergydCi 90
7-ileri EDC otomatik vites kutusu ile sunulan EnergyTCe 1306- ileri manuel vites kutusu ile sunulan EnergydCi 110
6- ileri manuel vites kutusu ile sunulan EnergyTCe 130(2017 başından itibaren)6- ileri EDC otomatik vites kutusu ile sunulan EnergydCi 110
6- ileri manuel vites kutusu ile sunulan EnergydCi 130


Benzinli motorlar

 • SCe 115:

 1.6-litrelik doğal havalandırmalı, 115bg ve 156 Nmtork 4,000rpm’den itibaren elde ediliyor.

Giriş seviyesinde sunulan bu motor kendini Renault Grubu’nun pek çok aracında kanıtladı:

 • 5 ileri manuel vites kutusu (6.3 litre/100km; 142g CO2/km)
 • EnergyTCe 130 EDC7 ileri EDC otomatik vites kutusu: 130 bg ve 205 Nmtork 2,000rpm’den itibaren elde ediliyor.

1.2-litrelik turbo şarjlı bu benzinli motor, doğal havalandırmalı 2.0 litrelik motorlarla aynı performansı ve verimliliği sunuyor. Sahip olduğu doğrudan enjeksiyon teknolojisi ve entegre turbo manifoldu sayesinde çok esnek ve iyi tepkili. Doğrudan enjeksiyon teknolojisi düşük yakıt tüketimi ve CO2emisyonları için yanmayı daha etkin hale getiriyor. 7 ileri EDC otomatik vites kutusu ile sunulan bu motor, manüel vites kutusuna sahip versiyonu ile aynı yakıt tüketimi ve CO2emisyon düzeyini sunuyor (5.4 litre/100km; 122g CO2/km).

2017 başında aynı motor seçeneği 6- ileri manuel vites kutusu ile de pazara sunuluyor olacak.

Dizel motorlar

 • Energy dCi 906ileri manuel vites kutusu: 90 bg ve 220 Nm tork 1,750rpm’den itibaren elde ediliyor.

6 ileri manuel vites kutusu ile eşleştirilen bu motor, hem ekonomik hem de sürüş keyfi sunuyor. Stop & Start sistemiyle yakıt tüketimi 3.7 litre/ 100km; emisyon düzeyi ise 96g CO2/km.

 

 • EnergydCi 110,
  • 6 ileri manuel vites kutusu: 110 bg ve 260 Nmtork 1,750rpm’den itibaren elde ediliyor.
  • 6 ileri EDC otomatik vites kutusu: 110 bg ve 250 Nmtork 1,750rpm’den itibaren elde ediliyor.

Söz konusu motor, emme ve yanma sürecinde yapılan çalışmalar sayesinde artırılmış sürüş deneyimi sunuyor. Yakıt tüketimi ve CO2emisyonları oldukça düşük düzeyde (96g CO2/km, 3.7 litre/100km). Bu değerler hem 6 ileri manuel vites hem de 6 ileri EDC otomatik vites versiyonunda aynı.

 • EnergydCi 130, 6 ileri manuel vites kutusu: 130 bg ve 320 Nmtork 1,750rpm’den itibaren elde ediliyor.

Bu motor pek çok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Downsizing işlemi sayesinde 16-valfli bu dizel 1,598cc kapasiteye rağmen 130bg üretiyor. Bu verimliliğin altında Renault’nun F1’deki deneyimi yatıyor. EnergydCi 130 dizel motordaki tüketim değerleri 4,4l/100km ve emisyonlar da 104g/km düzeyinde. Bu cömert tork sayesinde ani hızlanma ve sürüş keyfi mümkün oluyor.

Bu motor serisi (SCe 115 hariç) yakıt tüketimini ve CO2emisyonlarını düşürmek için tasarlanmış çözümlerle birlikte sunuluyor:

 • Stop&Start sistemi, araç durağan hale geldiğinde motoru otomatik olarak kapatıyor ve zararlı emisyonların ve CO2’nin oluşumunu engelliyor. Debriyaja tekrar basıldığında motor çalışmaya başlıyor.
 • Enerji geri kazanım sistemi aracın kinetik enerjisini hız kesme/frenleme esnasında alternatör vasıtasıyla geri kazanıyor. Bu enerji de akü de biriktiriliyor.
 • Sürüş Tarzı Göstergesi (yeşil sarı, turuncu) ve Vites Değiştirme Göstergesi (GSI) yakıt tasarrufuna yardımcı oluyor.
Bursa, Türkiye’deki Oyak Renault tesisi·       Türkiye’nin en büyük otomobil üretim tesisi.

·       2015’deki toplam üretim: 340 bin araç.

·       Bu üretimin yüzde 80’i ihraç ediliyor.

·       1971’den beri beş milyondan fazla araç ve dört milyon motor üretimi.

·       2015 sonu itibariyle 6 bin 248 çalışan.

·       Üretilen modeller: Clio, Clio Sport Tourer ve yeni MEGANE Sedan.

·       Dünya çapında satılacak olan yeni MEGANE Sedan için tek üretim tesisi.

·       Yeni MEGANE Sedan’ın Bursa’da üretilebilmesi için yapılan  200 milyon € tutarında yatırım.

 

Yeni MEGANE Sedan, Türkiye’de farklı beklenti ve ihtiyaçlara hitap eden 3 farklı ekipman seviyesi ile satışa sunuluyor.

Joy: Perde hava yastıkları, ESP + HillHolder, CruiseControl, manuel klima, tek dokunuşla açılan elektrikli ön ve arka camlar

4,2’’ ekran&multimedia sistemi, USB & Bluetooth, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları, 6 LED gündüz farları, 16’’ çelik jant kapakları

Opsiyonlar: Görüş Paketi: arka park sensörü&ön sis farları

Touch: Arka park sensörü, ön sis farları, C Şeklinde 3D Edge Dizayn LED gündüz farları, eller serbest Renault card sistemi, deri direksiyon, ön ve arka koltuk kol dayanağı, manuel bel desteği ayarlı sürücü koltuğu, 16″ alüminyum alaşımlı jantlar

Opsiyonlar: elektronik klima&otomatik yanan farlar&yağmur sensörü, High-tech Paket: R Link 2.0 & 7” dokunmatik ekran,

Geri görüş kamerası&eller serbest bagaj kapağı, 17″ alüminyum alaşımlı jantlar

Icon: Geri görüş kamerası, PureVision Full LED ön farlar, yorgunluk tespit sistemi, 7” TFT renkli LED gösterge ekranı, Multi-Sense Sistemi (farklı sürüş modları), elektronik klima, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü, elektrikli park freni, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, Elektrikli katlanan dış dikiz aynaları, elektrikli bel destekli, masajlı sürücü koltuğu, 7” dokunmatik ekran, R Link 2.0, 17″ alüminyum alaşımlı jantlar, karatılmış camlar

Opsiyonlar:  8,7” Dokunmatik Ekran, HeadUp Display, Kontrol Paketi: eller serbest park sistemi & kör nokta uyarı sistemi & 360 park destek sistemi, Sürüş Paketi: AdaptifCruise Control & Şerit Takip Sistemi & Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi & Aktif Acil Fren Destek Sistemi & otomatik uzun/kısa Farlar, 18″ alüminyum alaşımlı jantlar, elektrikli açılır panoramik cam tavan, deri döşeme.