Automotive News Europe dergisi Renault-Nissan İttifakının Başkanı Carlos Ghosn ile Avrasya Başkanı ve Renault Rusya Genel Müdürü Bruno Ancelin’e Eurostar ödülü verdi.
Euro bölgesinde satışlar düşerken, hızlı büyüme gösteren uluslararası pazarlarda uyguladığı başarılı büyüme stratejisi nedeniyle Carlos Ghosn « Grup CEO’su» ödülünü aldı. Bir önceki yıl %37 olan, 2011 yılında Renault Grubu’nun satışlarının %43’ü Avrupa dışındaki pazarlardan geliyordu. Automotive News Europe dergisi 2011 yılında Nissan’ın Avrupa’da rekor satışlar kaydettiğini, İttifak ortaklarının süratle büyüyen Rus pazarındaki konumlarını güçlendirdiğini ve Avrupa’da elektrik motorlu araçlarda lider olduklarını kaydetti.
Carlos Ghosn « Eurostar ödülünü almaktan mutluluk duyuyorum. Gelecek yıllarda Avrupa’nın zorlu sınavlardan geçmesi gerekecektir, fakat ben yine de bu kıtanın yenilikçi kalacağına, büyüme ve refah yolunu yeniden bulmak için gereğini yapacağına inanıyorum» dedi.

Carlos Ghosn ve Bruno AncelIn 2012 yılının eurostarları seçildiler

Bruno Ancelin, LADA otomobillerinin üreticisi AVTOVAZ ile kurulan ortaklıkta oynadığı rol nedeniyle « Büyüyen Pazar Yöneticisi» ödülünü kazandı. Renault, Mayıs ayında Renault-Nissan İttifakı’na Rusya’nın en büyük üreticisi AVTOVAZ’da dolaylı çoğunluk kazandıracak ortak bir şirket kurmak için Nissan ve Russian Technologies ile bir Mutabakat Protokolü imzaladı. Renault-Nissan İttifakı ve AVTOVAZ, 2015 yılına kadar Rusya’da yeni araç pazarından %40 pay almayı hedefliyorlar. Bruno Ancelin « Her şeyden önce bütün Avrasya ve Rusya ekibi adına bu ödülü almaktan çok mutluyum; çünkü bu ekip olmasaydı hiçbir şey mümkün olmazdı. Aynı zamanda bu vesileyle bizden uzmanlıklarını ve desteklerini esirgemeyen şirketin bütün direktörlüklerine, bölgeyi şirketin en önemli büyüme vektörlerinden biri yapan Moskova’da ve AVTOVAZ’da tüm çalışanlara teşekkür etmek istiyorum. » dedi.